Марс

На английски планетата е кръстена на римския бог на войната, асоциация, създадена заради червения си цвят, който предполага кръв. Прилагателната форма на латинския Марс е Martius, която предоставя английските думи Martian, използвани като прилагателно или за предполагаем обитател на Марс, и Martial, използвани като прилагателно, съответстващо на Земен за Земята. На гръцки планетата е известна като Ἄρης Arēs, с флективен ствол Ἄρε- Are-. От това произлизат технически термини като ареология, както и прилагателното Ареан и звездното име Антарес. „Марс“ е и основата на името на месец март (от латински Martius mēnsis „месец на Марс“), както и (чрез заем-превод) на вторник (латински умира Мартис „ден на Марс“), където старият англосаксонски бог Тив е бил идентифициран с римския Марс.

Архаичната латинска форма Māvors се среща много често в английския език, въпреки че прилагателните Mavortial и Mavortian означават „военен“ във военния, а не в планетарния смисъл.

Поради глобалното влияние на европейските езици, дума като Марс или Марте за планетата е често срещана по целия свят, въпреки че може да се използва заедно с по-стари, местни думи. Редица други езици предоставят думи с международна употреба.

Индия използва санскритския термин Мангал, получен от индуската богиня Мангала.

Дългогодишният прякор на Марс е „Червената планета“. Това е и името на планетата на иврит מאדים ma'adim, което произлиза от אדואד adom, което означава „червен“.